метформин Астрафарм таб. п/пл. об. 1000 мг №60

метформин Астрафарм таб. п/пл. об. 1000 мг №60

Метформін-Астрафарм таблетки, п / полон. обол. по 1000 мг №60

умови відпустки за рецептом
Категорія протидіабетичні препарати
діти з 10-ти років
вагітні заборонено
Шалені мами заборонено

склад

діюча речовина:  metformin;

1 таблетка містить метформіну гідрохлориду 500 мг або 850 мг, або 1000 мг;

допоміжні речовини:  повідон, магнію стеарат; покриття: гідроксипропілметилцелюлоза 2910, 5сПз; ПЕГ 6000, титану діоксид.

Лікарська форма. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Основні фізико-хімічні властивості:

таблетки по 500 мг:  таблетки круглої форми з двоопуклою поверхнею, вкриті плівковою оболонкою білого кольору;

таблетки по 850 мг:  таблетки овальної форми з двоопуклою поверхнею, вкриті плівковою оболонкою білого кольору;

таблетки по 1000 мг:  таблетки овальної форми з двоопуклою поверхнею, вкриті плівковою оболонкою білого кольору, з рискою з одного боку.

Фармакотерапевтична група.

Гіпоглікемічнізасоби, за винятком інсулінів. Бігуаніди.

Код АТС А10В А02.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка .

Метформін - бігуанід з антігіперглікеміческого ефектом. Знижує рівень глюкози в плазмі крові як натще, так і після прийому їжі. Чи не стимулює секрецію інсуліну і не викликає гіпоглікемічного ефекту, опосередкованого цим механізмом.

Метформін діє трьома шляхами:

 • призводить до зниження продукування глюкози в печінці за рахунок пригнічення глюконеогенезу і глікогенолізу;
 • покращує чутливість до інсуліну в м'язах, що приводить до поліпшення периферичного захоплення й утилізації глюкози;
 • затримує всмоктування глюкози в кишечнику.

Метформін стимулює внутрішньоклітинний синтез глікогену, впливаючи на гликогенсинтетазу. Збільшує транспортну здатність всіх відомих типів мембранних переносників глюкози (GLUT).

Незалежно від дії на глікемію, метформін виявляє позитивний ефект на метаболізм ліпідів. Метформін знижує вміст загального холестерину, ліпопротеїнів низької щільності та тригліцеридів.

В ході досліджень під час застосування метформіну маса тіла пацієнтів залишалася стабільною або помірно знижувалася.

Фармакокінетика.

Всмоктування.  Після перорального прийому метформіну час досягнення максимальної концентрації становить близько 2,5 годин. Абсолютна біодоступність метформіну у формі таблеток по 500 мг або по 850 мг становить приблизно 50-60% у здорових добровольців. Після перорального застосування фракція, що не всмокталася і виводиться з калом, становить 20-30%.

Після перорального застосування абсорбція метформіну є насичує і неповною.

Передбачається, що фармакокінетика абсорбції метформіну є нелінійної. При застосуванні рекомендованих доз метформіну і режимів дозування стабільна концентрація в плазмі крові досягається протягом 24-48 годин і становить менше 1 мкг / мл. У дослідженнях максимальний рівень метформіну у плазмі крові не перевищував 5 мкг / мл навіть при застосуванні максимальних доз.

При одночасному прийомі їжі абсорбція метформіну знижується і злегка сповільнюється.

Після перорального застосування дози 850 мг спостерігалося зниження максимальної концентрації в плазмі крові на 40%, зменшення площі під кривою «концентрація-час» - на 25% і збільшення на 35 хвилин часу досягнення максимальної концентрації в плазмі крові. Клінічна значущість цих змін невідома.

Розподіл. Зв'язування з білками плазми крові незначне. Метформін проникає в еритроцити. Максимальна концентрація в крові нижче максимальної концентрації в плазмі крові і досягається приблизно через такий же час. Еритроцити, найімовірніше, представляють другу камеру розподілу. Середній обсяг розподілу коливається в діапазоні 63-276 л.

Метаболізм. Метформін виводиться в незміненому вигляді з сечею. Метаболітів у людини не виявлено.

Виведення. Нирковий кліренс метформіну становить> 400 мл / хв. Це вказує на виведення метформіну шляхом клубочкової фільтрації і канальцевої секреції. Після перорального прийому період напіввиведення становить приблизно 6,5 години. При порушеній функції нирок нирковий кліренс знижується пропорційно кліренсу креатиніну і тому період напіввиведення збільшується, що призводить до збільшення рівня метформіну в плазмі крові.

Клінічні характеристики.

показання

Цукровий діабет 2 типу, при неефективності дієтотерапії та режиму фізичних навантажень, особливо у хворих з надлишковою масою тіла:

 • в якості монотерапії та комбінованої терапії спільно з іншими пероральними гіпоглікемічними засобами, або спільно з інсуліном для лікування дорослих.
 • в якості монотерапії або комбінованої терапії з інсуліном для лікування дітей старше 10 років.

Для зменшення ускладнень діабету у дорослих пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу і зайвою масою тіла, як препарат першої лінії після неефективної дієтотерапії.

Протипоказання

 • Підвищена чутливість до метформіну або до будь-якого компонента препарату;
 • діабетичний кетоацидоз, діабетична прекома;
 • ниркова недостатність помірною (стадія ІІІb) і важкого ступеня або порушення функції нирок (кліренс креатиніну (КК) <45 мл / хв, або швидкість клубочкової фільтрації (СКФ) <45 мл / хв / 1,73 м 2 );
 • гострі стани, що перебігають з ризиком розвитку порушень функції нирок, такі як: зневоднення організму, важкі інфекційні захворювання, шок;
 • захворювання, які можуть призводити до розвитку гіпоксії тканин (особливо гострі захворювання або загострення хронічної хвороби): декомпенсована серцева недостатність, дихальна недостатність, нещодавно перенесений інфаркт міокарда, шок;
 • печінкова недостатність, гостре отруєння алкоголем, алкоголізм.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Комбінації, які не рекомендується застосовувати.

Алкоголь . Гостра алкогольна інтоксикація асоціюється з підвищеним ризиком лактоацидозу, особливо у випадках голодування або дотримання низькокалорійної дієти, а також при печінковій недостатності. При лікуванні метформіном слід уникати прийому алкоголю і лікарських засобів, що містять спирт.

Йодовмісні рентгеноконтрастні речовини.  Внутрішньовенне застосування йодовмісних рентгеноконтрастних речовин може привести до ниркової недостатності і, як наслідок, акумуляції метформіну і підвищення ризику розвитку лактоацидозу.

Пацієнтам зі СКФ> 60 мл / хв / 1,73 м 2  застосування метформіну слід припинити до або під час проведення дослідження і не поновлювати раніше ніж через 48 годин після дослідження і тільки після повторної оцінки функції нирок і підтвердження відсутності подальшого погіршення стану нирок.

Пацієнтам з помірною нирковою недостатністю (СКФ 45-60 мл / хв / 1,73 м 2 ) застосування метформіну слід припинити за 48 годин до введення йодовмісних рентгеноконтрастних речовин і не відновлювати раніше ніж через 48 годин після проведення дослідження та тільки після повторної оцінки функції нирок і підтвердження відсутності подальшого погіршення стану нирок.

Комбінації, які слід застосовувати з обережністю.

Лікарські засоби, які надають гіперглікемічний дію (глюкокортикоїди системної та місцевої дії, симпатоміметики) . Необхідно частіше контролювати рівень глюкози в крові, особливо на початку лікування. Під час і після припинення такої спільної терапії необхідно коригувати дозу препарату Метформін-Астрафарм.

Діуретичні засоби, особливо петльові діуретики,  можуть підвищувати ризик розвитку лактоацидозу внаслідок можливого зниження функції нирок.

Особливості по застосуванню

Лактоацидоз  є дуже рідкісним, але тяжким метаболічним ускладненням (високий рівень летальності при відсутності невідкладного лікування), яке може виникнути в результаті акумуляції метформіну гідрохлориду. Зареєстровані випадки виникнення лактоацидозу у пацієнтів, хворих на цукровий діабет, із нирковою недостатністю або різким погіршенням функції нирок. Необхідно виявляти обережність у тих випадках, коли може погіршуватися функція нирок, наприклад в разі зневоднення (сильна діарея або блювота), або на початку лікування гіпотензивними засобами, діуретиками та на початку терапії нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ). У разі виникнення перелічених загострень необхідно тимчасово припинити застосування метформіну.

Слід враховувати інші фактори ризику, щоб уникнути розвитку лактоацидозу: погано регульований цукровий діабет, кетоз, тривале голодування, надмірне вживання алкоголю, печінкова недостатність або будь-який стан, пов'язаний з гіпоксією (декомпенсована серцева недостатність, гострий інфаркт міокарда).

Лактоацидоз може проявлятися у вигляді м'язових судом, порушення травлення, болі в животі і важкої астенії. Пацієнтам слід негайно повідомити лікаря про виникнення таких реакцій, особливо якщо раніше пацієнти добре переносили застосування метформіну. У таких випадках необхідно тимчасово припинити застосування метформіну до з'ясування ситуації. Терапію метформіном слід відновлювати після оцінки співвідношення користь / ризик у кожному окремому випадку і оцінки функції нирок.

Діагностика . Лактоацидоз характеризується ацідозной задишкою, болем в животі, гіпотермією, в подальшому можливий розвиток коми. Діагностичні показники: лабораторне зниження рН крові, підвищення сироваткової концентрації лактату вище 5 ммоль / л, збільшення аніонного проміжку і співвідношення лактат / піруват. У разі розвитку лактоацидозу необхідно негайно госпіталізувати пацієнта. Лікар повинен попередити пацієнтів про ризик розвитку та симптомах лактоацидозу.

Ниркова недостатність . Так як метформін виводиться нирками, перед початком і регулярно під час лікування метформіном необхідно перевіряти кліренс креатиніну (можна оцінити по рівню креатиніну плазми крові за допомогою формули Кокрофта-Голта) або СКФ:

 • пацієнтам з нормальною функцією нирок - не менше 1 разу на рік;
 • пацієнтам з кліренсом креатиніну на нижній межі норми і пацієнтам похилого віку - не менше 2-4 разів на рік.

У разі коли КК <45 мл / хв (СКФ <45 мл / хв / 1,73 м 2 ), застосовувати метформін протипоказано.

Зниження функції нирок у пацієнтів похилого віку спостерігається часто і протікає безсимптомно. Слід проявляти обережність в тих випадках, коли може порушуватися функція нирок, наприклад в разі зневоднення або на початку лікування гіпотензивними засобами, діуретиками та на початку терапії НПЗЗ. У таких випадках також рекомендується перевіряти функцію нирок перед початком лікування метформіном.

Серцева функція . Пацієнти з серцевою недостатністю мають більш високий ризик розвитку гіпоксії і ниркової недостатності. Пацієнтам зі стабільною хронічною серцевою недостатністю метформин можна застосовувати при регулярному моніторингу серцевої і ниркової функції. Метформін протипоказаний пацієнтам з гострою і нестабільної серцевою недостатністю.

Йодовмісні рентгеноконтрастні засоби . Внутрішньовенне застосування рентгеноконтрастних засобів для радіологічних досліджень може викликати ниркову недостатність, і, як наслідок, привести до акумуляції метформіну і підвищенню ризику розвитку лактоацидозу. Пацієнтам зі СКФ> 60 мл / хв / 1,73 м 2  застосування метформіну необхідно припинити до або під час проведення дослідження і не поновлювати раніше ніж через 48 годин після дослідження і тільки після повторної оцінки функції нирок і підтвердження відсутності подальшого погіршення стану нирок.

Пацієнтам з помірною нирковою недостатністю (СКФ 45-60 мл / хв / 1,73 м 2 ) застосування метформіну слід припинити за 48 годин до введення йодовмісних рентгеноконтрастних речовин і не оновлювати раніше ніж через 48 годин після проведення дослідження та тільки після повторної оцінки функції нирок і підтвердження відсутності подальшого погіршення стану нирок.

Хірургічні втручання . Необхідно припинити застосування метформіну за 48 годин до планового хірургічного втручання, яке проводять під загальною, спінальної або перидуральной анестезією, і не оновлювати раніше ніж через 48 годин після проведення операції або відновлення перорального харчування і тільки за умови відновлення нормальної функції нирок.

Діти . До початку лікування метформіном повинен бути підтверджений діагноз цукрового діабету 2 типу. За результатами досліджень не виявлено вплив метформіну на ріст і статеве дозрівання у дітей. Однак немає даних щодо дії метформіну на ріст і статеве дозрівання при більш тривалому застосуванні метформіну, тому рекомендується уважне спостереження за цими параметрами у дітей, які лікуються метформіном, особливо в період статевого дозрівання.

Діти з 10 до 12 років.  За результатами досліджень, ефективність і безпеку застосування метформіну дітям 10-12 років не відрізнялися від таких при застосуванні дітям старшого віку. Препарат слід призначати з особливою обережністю дітям з 10 до 12 років.

Інші запобіжні заходи . Пацієнтам необхідно дотримуватися дієти, рівномірного прийому вуглеводів протягом доби. Пацієнтам з надмірною масою тіла слід продовжувати дотримуватися низькокалорійної дієти. Необхідно регулярно контролювати показники вуглеводного обміну пацієнтів.

Монотерапія метформіном не викликає гіпоглікемії, однак слід бути обережними при одночасному застосуванні метформіну з інсуліном або іншими пероральними гіпоглікемічними засобами (наприклад похідними сульфонілсечовини або меглітінід).

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Вагітність.

Неконтрольоване діабет в період вагітності (гестаційний або постійний) збільшує ризик розвитку вроджених аномалій та перинатальної летальності. Наявні обмежені дані застосування метформіну вагітним жінкам не вказують на підвищений ризик вроджених аномалій. Доклінічні дослідження не виявили негативного впливу на вагітність, розвиток ембріона або плода, пологи і післяпологовий розвиток. У разі планування вагітності, а також в разі настання вагітності для лікування діабету рекомендується застосовувати не метформин, а інсулін для підтримки рівня глюкози крові максимально наближеним до нормального, щоб зменшити ризик розвитку вад плоду.

Годування грудьми.

Метформін виводиться в грудне молоко, але у новонароджених / немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні, побічні ефекти не спостерігалося. Однак, оскільки недостатньо даних щодо безпеки застосування препарату, годування груддю не рекомендується протягом терапії метформіном. Рішення щодо припинення грудного вигодовування необхідно приймати з урахуванням переваг годування грудьми і потенційного ризику побічних ефектів для дитини.

Фертильність .

Метформін не впливав на фертильність тварин при застосуванні в дозах 600 мг / кг маси тіла на добу, що майже в 3 рази перевищували максимальну рекомендовану добову дозу для людини з розрахунку за площею поверхні тіла.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. 

Монотерапія метформіном не впливає на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами, оскільки препарат не викликає гіпоглікемії. Однак слід бути обережними при застосуванні метформіну в комбінації з іншими гіпоглікемічними засобами (похідні сульфонілсечовини, інсулін або меглітінід) через ризик розвитку гіпоглікемії.

Спосіб застосування та дози

Дорослі.

Монотерапія або комбінована терапія спільно з іншими пероральними гіпоглікемічними засобами.

Зазвичай початкова доза становить 500 мг або 850 мг 2-3 рази на добу під час або після прийому їжі.

Через 10-15 днів дозу необхідно відкоригувати відповідно до результатів вимірювань рівня глюкози в сироватці крові.

Повільне збільшення дози сприяє зниженню побічних ефектів з боку травного тракту.

При лікуванні високими дозами (2000-3000 мг на добу) можливе заміщення кожних 2 таблеток препарату, 500 мг на 1 таблетку препарату 1000 мг.

Максимальна рекомендована доза становить 3000 мг на добу, розділена на 3 прийоми.

У разі переходу з іншого протидіабетичного засобу необхідно припинити прийом цього засобу і призначити метформін, як зазначено вище.

Комбінована терапія спільно з інсуліном .

Для досягнення кращого контролю рівня глюкози в крові метформін та інсулін можна застосовувати у вигляді комбінованої терапії. Зазвичай початкова доза становить 500 мг або 850 мг метформіну гідрохлориду 2-3 рази на добу, в той час як дозу інсуліну слід підбирати відповідно до результатів вимірювання рівня глюкози в крові.

Діти .

Монотерапія або комбінована терапія спільно з інсуліном.

Метформін-Астрафарм застосовують дітям старше 10 років. Зазвичай початкова доза становить 500 мг або 850 мг метформіну 1 раз на добу під час або після прийому їжі. Через 10-15 днів дозу необхідно відкоригувати відповідно до результатів вимірювань рівня глюкози в сироватці крові.

Повільне збільшення дози сприяє зниженню побічних ефектів з боку травного тракту.

Максимальна рекомендована доза становить 2000 мг на добу за 2-3 прийоми.

У пацієнтів похилого віку  можливе зниження функції нирок, тому дозу метформіну слід підбирати на підставі оцінки функції нирок, яку необхідно проводити регулярно.

Пацієнти з нирковою недостатністю.

Метформін можна застосовувати пацієнтам з помірною нирковою недостатністю, стадія ІІІа (КК 45-59 мл / хв або СКФ 45-59 мл / хв / 1,73 м 2 ), тільки в разі відсутності інших факторів підвищення ризику розвитку лактоацидозу з подальшим коригуванням дози. Початкова доза становить 500 мг або 850 мг метформіну гідрохлориду 1 раз на добу. Максимальна доза становить 1000 мг на добу і повинна бути розділена на 2 прийоми. Слід проводити ретельний моніторинг функції нирок (кожні 3-6 місяців).

Якщо кліренс креатиніну або СКФ знижується до <45 мл / хв або 45 мл / хв / 1,73 м 2  відповідно, необхідно негайно припинити застосування метформіну.

Діти.

Метформін-Астрафарм застосовують дітям старше 10 років.

Передозування

При застосуванні препарату в дозі 85 г розвитку гіпоглікемії не спостерігалося. Однак в цьому випадку спостерігався розвиток лактоацидозу. Значне перевищення дози метформіну або супутні фактори ризику можуть викликати лактоацидоз. Лактоацидоз є невідкладним станом, що вимагає лікування в стаціонарі. Найбільш ефективним заходом для виведення з організму лактату і метформіну є гемодіаліз.

Побічні ефекти

Найбільш частими небажаними реакціями на початку лікування є нудота, блювота, діарея, біль в животі, відсутність апетиту. Ці симптоми в більшості випадків проходять самостійно. Для попередження виникнення перелічених побічних явищ рекомендується повільне збільшення дозування і застосування добової дози препарату в 2-3 прийоми.

З боку метаболізму:  лактоацидоз. При тривалому застосуванні препарату може знижуватися всмоктування вітаміну В 12 , що супроводжується зниженням його рівня в сироватці крові. Рекомендується враховувати таку можливу причину гіповітамінозу В 12 , якщо у пацієнта є мегалобластна анемія.

З боку нервової системи:  порушення смаку.

Шлунково-кишковий тракт:  нудота, блювання, діарея, біль в животі, відсутність апетиту. Найчастіше ці побічні явища виникають на початку лікування і в більшості випадків спонтанно зникають. Для попередження виникнення побічних явищ з боку травного тракту рекомендується повільне зменшення дозування і застосування добової дози препарату в 2-3 прийоми під час або після прийому їжі.

З боку гепатобіліарної системи:  порушення показників функції печінки або гепатити, які повністю зникають після відміни метформіну.

З боку шкіри:  шкірні реакції, що включають еритему, свербіж, кропив'янку.

Термін придатності

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 500 мг, 850 мг - 5 років.

Таблетки, покриті плівковою оболонкою, по 1000 мг - 3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ° С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Виробник

ТОВ «АСТРАФАРМ».

Місцезнаходження виробника і адреса місця проведення його діяльності.

08132, Україна, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м Вишневе, вул. Київська, 6.

Важливо! Дана інструкція із застосування є офіційною інструкцією виробника, затверджена і надана  Державним реєстром лікарських засобів України.
Дана інструкція представлена виключно з ознайомчою метою і не є приводом для самолікування.

 

Т87508
Приєднуйтесь
Наши аптеки Обратная связь